Kapat

135 Galway – Derry City Maç Tahmini

Galway cephesi:

***4 yıl sonra tekrar bu lige yükseldiler. Bu sefer kalıcı olmak istiyorlar.
***Giden önemli oyuncular var fakat gelen oyuncular yerlerini dolduracak kalitede, tek tek isim vermeye gerek duymadım. “Bi’ bakaydık be” diyen olursa ufak bir araştırmayla bulabilir ancak Samuel Oji dışında tanıdık isim olmadığını düşünüyorum İrlanda ligine yabancı olanlar için.
***Geçen sezon alt ligde takımın gol kralı olan Jake Keegan sözleşme yeniledi, takımın en büyük gol kozu o olacak. 24 yaşında olan kaliteli bir golcü, bu sezon 15 gole ulaşmasını bekliyorum. Takımın orta saha organizasyonu iyi, yeterince besleyeceklerdir Jake’i. Takımda diğer önemli bir isim Oji, 29 yaşında. Defansın belkemiği olacak, geçen sene Limerick’te muthiş işler çıkardı. Bir de Ryan Connolly var tabii ki, büyük işler yapmasını bekliyorum onun da bu sezon.
***Başlarında Tommy Dunne var, kaliteli bir teknik direktör. Ligi de yakından tanıyor, elindeki kadro da lige yeni yükselen bir takım için iyi. Tabii bu kadar övdüm ama lig sonunda puan tablosunun üst yarısında kalmaları pek mümkün değil, zaten ilk sezon için hedefleri de bu değil. Ama küme düşmeleri de beni çok şaşırtır. Muhtemelen puan tablosunun alt yarısının üstünde kalacaklardır, yani 7-8-9. sıralarda bitirmelerini bekliyorum.

Derry cephesi:

***Faciaydı geçen sezon. Bu sezona daha çok asılacaklar ancak çok önemli oyuncular kaybettiler. Gelen oyuncularda da belli bir kalite var ancak gidenlerin yeri bana kalırsa dolmadı. Yine de kadrolarının kötü olduğunu söyleyemeyiz, aksine hala ligin zirvesinde olmasa bile orta üst bölgelerinde yer alacaklar gibi duruyor.
***Patrick McEleney en büyük kozları olacak, oldukça kaliteli bir oyuncu ve onun performansı takımın ligdeki kaderini etkileyecek önemli ölçüde. Henüz 22 yaşında ama yine de bu sorumluluğu yüklenebilecek kalitede bir oyuncu. Ancak bana göre Derry’nin en büyük kozu teknik direktör Peter Hutton. Oldukça deneyimli bu ligde, geçen sene geldikten sonra takımı toparlamıştı.
***Sezon öncesi kampı çok verimliydi Derry adına. 6 maç ve 20 gol. Geçen sezon gol sıkıntısı çeken bir takımlardı. Bu sezon bakalım neler olacak, en golcü iki oyuncuları gitti sonuçta. Bekleyip göreceğiz.

Toparlamak gerekirse:

***4 yıl sonra ligdeki ilk maç, içerde, ve ülkenin koyu Galway taraftarı olduğu bilinen başkanı maça geleceğini duyurmuş. Taraftarın açlığı, takımın açlığı, ülke başkanının gelmesi vs derken Galway tarafını bir adım önde görüyorum ben. Peter Hutton’dan biraz çekinsem de MS1 ve H0 tercihlerine yönelmeyi uygun buluyorum. 2 fark gelmesi zor gibi her ne kadar kazanacaklarını düşünsem de. Yine de ligin ilk haftası olduğu için temkinli yaklaşmakta fayda var, bir kaç hafta uzaktan izlemek daha iyi bir fikir olabilir.