Kapat

25.07.2015 Cumartesi’nin İstanbul ALTILI Tahminleri

1.AYAK : Bu yıl istanbul yaz sezonu başlangıcından beri çimde 6 kez piste çıkan DOMINO EFFECT , bunların hiçbirinde kazanan isim olmasa da bana göre her yarışında iyi koştu , bu 6 koşudan 4 ünün GR yarışlar olduğunu da hatırlatmak isterim (ayrıca GR yarışlardan üçü ERKEK TAY DENEME , SAİT AKSON ve GAZİ idi.)

Böylesine üst düzey gruplarda başarıyla mücadele veren safkan , ilk kez şartların bu kadar lehine olduğu bir yarış bulmuş durumda , startta kalma huyunu da çözmüş gibi görünüyor ve artık startta fazla oyalanmıyor.Zaten bugün de tercihli start aldığından iyi çıkacağını düşünüyorum.

Son yarışını aynada aksiyon farkıyla kaybetmişti , bugün rölanti bir tempoda geçmeyecek bir yarış olacağını da düşünürsek düzlükteki ataklarıyla kazanmaya çok yakın olduğunu söyleyebiliriz.

Fakat bu kadar açıklamaya rağmen DOMINO EFFECT banko önermek bir türlü içime sinmedi.

Bunun sebebi ise QUEEN AMIDALA oldu.Son yarışını kazanmasına rağmen , o yarışın kendisine ve halis karataşa verilen bir hediye olduğunu düşünüyorum , zaten EYÜP CULFA tüm detaylarını daha önce yazmıştı , tekrarlamaya gerek duymuyorum.

Tüm bunlara rağmen , QUEEN AMIDALA nın da bazı avantajları mevcut , mesafe 1400 ve tam istediği mesafelerden biri , ayrıca yarışta kendisi kadar ayağına seri bir safkan olmadığından rahatlıkla numaraya çıkacak ve yarışı istediği tempolarda götürebilecektir.Hemen arkasına takılacak olan isimler SIERRA BLANCA ve SABIR OGLUM , QUEEN AMIDALA yı tempo arttırmaya zorlamayacaktır diye tahmin ediyorum.Aslında 2 yaşlılığında sert bir şekilde kaçan ve avans alarak başarılı olabilen safkan , son yarışında ise karataşla daha yavaş tempoda kaçıp , avans almadan sermayeli bir şekilde viraj döndü ve bu şekilde de başarılı olabildiğini gösterdi.

Herşeye rağmen normal şartlarda DOMINO EFFECT kazanır diyorsam da , bu safkanın en küçük bir hatasında ya da yarış içinde talihsizlik yaşaması durumunda son yarışını kazanıp morallenen QUEEN AMIDALA fotoya uzanacaktır diye düşünüyorum.

2.AYAK : Günün en zorlu ve çekişmeli geçmeye aday bu koşusunda sanırım birincilik mücadelesi aynaya kadar sürecek ve birinciyi fotofiniş ayıracaktır.Böylesine zorlu bir yarışta çok at yazılması taraftarıyım, sıralamam ; 11-10-5-3-2-8-9-12-1-4 şeklindedir.

3.AYAK : Bir türlü içinden çıkamadığım bu koşuda sürekli gel gitler yaşadıktan sonra , en sonunda kararım bu ayağı kapatmak yönünde oldu , sıralamam ise şablondadır.

4.AYAK : Burada uzun süre banko önermeyi düşündüğüm isim LAST STORY oldu.

Peki böylesine sürpriz konumda olan bir safkanı banko önermeyi düşündürecek sebep neydi diye soracak olursanız , size LAST STORY nin geçtiğimiz eylül ayında akın sözen idaresinde 2100 çimde kazandığı birinciliği hatırlatmak isterim.

O gün , hiç bir kaçak atın olmadığı yarışta mükemmel bir taktikle önce gruptan 8 10 boy avans alan LAST STORY , daha sonra 600 lere kadar dinlenerek geldi ve bu sırada rakipleri arayı kapatırken , akın sözen ise atının gücünü son 300 e saklıyordu.Ve 10 boyluk avans viraj dönülürken 3 boy a kadar düştü , herkes LAST STORY tabela yapmayacak derken sakladığı gücüyle tekrar veren safkan , yarışı 5 boy farkla çok kolay kazanırken , son zamanlarda gördüğüm en mükemmel taktiği akın sözen bu birincilikle uygulamıştı.

Bugün yine , LAST STORY nin benzer bir taktikle birinciliğe uzanabileceğini ve banko önermeyi düşünürken , aklıma pazar günkü DOKU yarışı geldi.DOKU yu geçebilen tek isim olan GRAND EXPECTATIONS , son yarışlarında sürekli geri grupta beklemeyi tercih ederken , sanki o gün yazdıklarımı okumuşcasına mükemmel bir taktikle DOKU nun hemen peşine takıldı, ve virajda arttırarak yarışı kazandı.

İşte bugün , yine bir atın böylesine bir taktik yapıp benim düşüncelerimi boşa çıkarma korkusu , bana buraya çok at yazmama sebep oldu. dolayısıyla LAST STORY yanına ; 2-3-4-1 numaralı kısrakları da eklemeye karar verdim.

5.AYAK : Bir çok yerde çok atla geçilen 5.ayakta , ben plase hatta sürpriz konumdaki bir safkanı sizlere banko olarak önereceğim.

Bu isim FAHİKA dır. (koşudan çıkarıldı)

FAHİKA : Bugün tüm şartların lehine olduğunu düşündüğüm kısrak , bana göre normal şartlarda fotoya uzanacaktır.Aslında herkes bu safkanın ismini istanbulda mayıs ayında ilk ayakta , CABİRE , İLVANA gibi isimleri geçip büyük bir sürprize imza atarken duymuştu.Gerçekten de o güne kadar herkesin gözünde çok vasat bir safkan izlenimi veren FAHİKA , o gün bende dahil herkesi isyan ettirmişti.

Ama ben geriye dönük baktığımda , o gün isyan etsem de , şimdi baktığımda FAHİKA nın kazanmasını o kadar büyük bir sürpriz olarak görmüyorum , çünkü hem rakiplerinin formsuzluğu ( CABİRE nefessizdi , İLVANA nın ise bu sezon eski performansından çok uzakta olduğunu görüyoruz) hem de FAHİKA nın çok formda olması ( bir önceki yarışında son 200 de 2 boy önde olmasına rağmen bir anda durarak kaybetmesi ) aslında o gün FAHİKA nın birincilik şansı olduğunu şimdi bana daha net göstermektedir.

FAHİKA nın ondan sonra start aldığı 3 yarışı da büyük bir dikkatle tekrar izledim.

1200 de start alıp favori olarak katıldığı handikap yarışta startta kalınca , favori olmanın da ağırlığını kaldıramayan yasin pilavcıların teşviğe erken başlayıp kısa sprinti olan kısrağın 3. lüğü zor kurtarmasına sebep olduğunu gördüm.

2100 çimde anlamsız bir şekilde kendisine göre uzun mesafe de start alınca başarısız olmasını gayet normal karşılıyorum.

1500 deki son yarışında ise ,orta kulvara çıkıp son 300 te yarışı kazanacak pozisyona gelen FAHİKA , yine sprintine biraz erken başladığından bir anda durarak tabela dışı kaldı.

Bugün ise tüm şartlar FAHİKA nın lehine , mesafe tam istediği mesafelerden biridir, şöyle ki yarışı süratlendirmeyi seven bir çok safkan olduğundan , yarış asla rölanti bir tempoda geçmeyecektir.Ve 1600 de böylesi kısa sprinti olan safkanların üst mesafe limitlerinden olmakla beraber , en sevdiği mesafelerden biridir.

En büyük avantajı ise kendisini çok iyi tanıyan YASİN PİLAVCILAR olacak , tek dikkat etmesi gereken nokta son 400 te yarışı koparmak yerine , safkanın gücünü son 200 e saklayıp teşviğe son 200 de başlayarak kısa sprintiyle sonuca gitmesidir , bugün sakin bir binişle bunu yapabileceğine inanıyorum.

Dolayısıyla bunca açıklamadan sonra FAHİKA nın bu uygun grupta zor da olsa birinci olmasını bekliyorum ve sizlere banko olarak öneriyorum.

6.AYAK : Son ayakta , beni takip edenler sanırım iki yarıştır banko önerdiğim ve başına her türlü talihsizlik gelen PEONY yi bir kez daha banko önermemi bekliyorlardı.

Evet , gerçekten de PEONY , bir önceki yarışında banko önerdiğim de 5 boy geç çıkarak yarışı baştan kaybetmiş , son yarışında ise düzlük üzerinde bir atın başına gelebilecek hemen hemen her türlü kapanmayı yaşayarak %100 kazanacağı yarıştan 4. ayrılmıştı.

Gerçekten de son yarışını tribünden izlerken , son 300 de önümden geçen PEONY ve jokeyi ahmet çeliğin yol bulma çabalarını görürken adeta çıldırmak üzereydim , çünkü bir at nasıl olur da 400 metre boyunca yol bulamazdı?Bunca yıldır yarışları takip ederim ama inanın bana şu anda 400 metre boyunca yol bulamayan bir at hatırlamıyorum.

Bunun adına talihsizlik diyin, kem gözler diyin , ne derseniz diyin ama sonuçta o gün neler oldu da böyle bir şey yaşandı bilemiyorum.

Sonuç olarak hem bu yaşananların etkisiyle , fakat daha da önemli bir sebep yüzünden PEONY bugün banko önermiyorum , hatta favori bile önermiyorum.

Bugün benim favorim , ilk yarışında bir DÖN GEL yarışı yapan , ve yarışın hiç bir yerinde mücadeleye karışmayan LEAVE ME ALONE isimli safkandır.Dikkatle izledim ki , o gün ilgilileri tarafından nurettin şen e verilen direktif şu olmalı ; sakın atı üzme , tabela bile yapma hiç önemli değil, ata koşmayı aksiyon yapmayı öğret yeter , çık dön ve gel.

Evet , böyle bir taktiğe rağmen sonlarda ayna önünden çok canlı geçen ve 6.olan bu kısrak , orjin olarak müthiş bir potansiyeli barındırıyor.Gerek baba hattı , gerekse anne hattından gelen özelliklerle çok kalite bir safkan olduğunu belirtmek istiyorum , orjinin detaylı açıklaması başka bir yazımın konusu olsun.

Dolayısıyla favorim LEAVE ME ALONE , normal şartlarda kazanması gerekir , ikinci atım ise her yarış inanılmaz şansızlıklar yaşayan PEONY.

Bu iki isim burası için yeterli gibi görünse de , içimden bir ses formda bir isim olan MOUNTAIN WARRIOR a da bir çarpı atmam gerektiğini söyledi , dolayısıyla son ayağı 3 atla geçiyorum.

ALTILI GANYAN ŞABLONUM

1.AYAK: 5-9

2.AYAK: 11-10-5-3-2-8-9-12-1-4

3.AYAK: 4-1-2-5-7-6

4.AYAK: 6-2-3-4-1

5.AYAK: 11 (koşudan çıkarıldı)

6.AYAK: 11-12-5