Kapat

31.07.2019 Şampiyonlar Ligi’nin Banko Maçları

31 Temmuz 2019 Banko Maçlar ve Tahminleri

563 Helsinki – Kızıl Yıldız
Helsinki ilk maçta, özellikle savunmada beklediğimden dirençliydi ancak işin hücum kısmında hiçbir şey üretemediklerinden sürekli savunmak durumunda kaldılar ve bu da belli noktalarda direncin kırılnasına sebep oldu. Özellikle 90’da yedikleri 2.gol, tur şanslarını bir hayli azalttı diyebiliriz. Rövanş öncesindeki lig maçında hoca Koskela rotasyon yaparak bu maça daha hazır çıkmayı amaçladı.

Genç oyuncuları Lappalainen’i MLS’e göndererek önemli bir kayıp yaşadılar. Keza Kızılyıldız’da da lig maçında dinlendirilen önemli oyuncular oldu. Hoca Milojevic, hafif sakatlığı olan yıldız oyuncu Marin’in de oynayabileceğini açıkladı. En büyük handikapları maçın suni çimde oynanacak olması. Bu kez risk almak zorunda olan Helsinki’nin, arka tarafta vereceği açıklar başına iş açabilir. Gol bulabilirler ancak yetenekli ayaklara sahip Kızılyıldız’ın da burada gol bulma ihtimali fazla.

567 Aik Stockholm – Maribor
İlk maç Maribor’un kontrolünde geçti. 2-1 kazanarak avantajı da yakaladılar zaten. Topun kontrolü ve pozisyon üstünlüğü Slovenya temsilcisinde olmasına karşın, AIK kalesinde aman aman tehlikeler görmediğimizi de belirtmem gerek. Yine de AIK evindeki rövanşa kazanmak zorunda olan taraf olarak çıkacak. Her ne kadar kazanmak zorunda olsalar dahi, maçın başından itibaren risk alacaklarını sanmıyorum.

Gerek hoca Norling’in benimsediği taktik anlayış, gerek rakibin gücü, gerekse bir önceki turda gösterilen duruştan yola çıkarak bu öngörüde bulunmak mümkün. Gol yememek de önemli zira. Norling’in oyun anlayışında çok daha önemli hatta. Bu sebepten, rövanşın başlangıcında yüksek tempo ve gol beklentim yok. İlk yarı beraberliği denemek en makulu şu durumda.

569 Rosenborg – Bate Borisov
Bir önceki turda şans melekleri yanında olan Bate Borisov’un, Rosenborg karşısındaki ilk maçta da fazlasıyla şanslı olduğunu söyleyebilirim. Maçı hak eden taraf Rosenborg olmasına karşın bir şekilde yine öne fırlayan taraf olmayı başardılar. Maçın 10-15 dakikalık ilk dilimi haricinde hiçbir şey oynamadılar. Deplasmandaki karşılaşmada bile oyunda üstünlüğünü hissettiren Rosenborg, evindeki rövanşta pekâla sözünü geçiren taraf olacaktır. İlk maçta yedek oturan takımın en önemli hücum silahlarından Adegbenro’nun bu kez 11’de olması bekleniyor.

Lundemo haricinde tam kadrolar. Bate Borisov’un gerek ilk maçtaki, gerekse bir önceki maçtaki performansının üstüne çıkması şart. Aksi takdirde tur şansları düşük. 2-1’lik avantajlarına rağmen bunu net olarak belirtebilirim. Rosenborg, evindeki rövanşın net olarak favorisi.

578 Kopenhag – The New Saints
Kopenhag ilk maçta pek sıkmadan avantajlı skoru almayı başardı. Ev sahibinde takımın genç yıldızı Skov Hoffenheim’a transfer olsa da, TNS gibi bir rakip karşısında geniş kadrodaki diğer alternatifler yeterli olacaktır. Ligde de yollarına dolu dizgin devam ediyorlar.

Sezonu çok formda açtılar. Bu bakımdan bu rövanş Kopenhag adına hazırlık maçı kıvamında geçebilir. Asla oyunu salacaklarını sanmıyorum ancak gerek hocanın kadro tercihi, gerekse oyuncuların kafaca daha rahat olması sahadaki oyuna etki edebilir. Keza sezonu 2 hafta sonra açacak olan Kuzey İrlanda temsilcisi de bu düşüncede olacaktır. Bu sebeplerden ötürü maçta en az 3 gol bekliyorum.