Kapat

371 İran – Birleşik Arap Emirlikleri Maç Yorumu ,Match Review

İki takımın da grupta oynadığı her iki maça da baktığımızda. İran’ın savunmasıyla ön plana çıktığını görüyoruz. Aslında bu turnuvada iki çok farklı takım var. Biri İran diğeri de Güney Kore. Her iki takım da kendi yarısahalarında sıkışık ve rakibe boş alan bırakmayacak düzende oynuyorlar. Ancak iki takımı kıyaslarsak eğer Güney Kore topa sahip olmaktan çok rakibe bırakıyor ve kontra-ataklardan ya da duran toplardan gol bulmaya çalışıyor. İran ise topa sahip olmayı seviyor ve hücum oyuncuları G.Kore’ye göre çok çok daha iyi.
BAE açıkçası çok zorlandıkları Bahreyn maçında duran toptan Bahreyn’in kendi kalesine attığı gol ile kazandılar. BAE’nin en dikkat çeken oyuncusu 10 numaralı Omar Abdulrahman hem saç şekli hem de stili ile turnuvanın yıldız adaylarından ancak teknik üzerinden 10 üzerinden 9 ise fizik gücü, dayanıklılık olarak da en fazla 5, 5buçuk diyebiliriz. Diğer önemli oyuncuları ise 11 numaralı Khalil ve 7 numaralı Ali Mabkhout. Khali ve Ali fizik olarak biraz daha dirençliler ve her üç oyuncu da oldukça hızlı. Ancak sıkışık İran savunmasında neler yapabilirler. Bence çok da başarılı olamazlar.
İran bu maçı kazanamazsa eğer grubu 2.olarak tamamlayacak ve çeyrek finalde %99 Japonya ile oynayacak. Eğer Japonya’yı geçerlerse de yarı finalde büyük ihtimal Avustralya ile oynayacaklar. Yani turnuvanın en büyük iki şampiyon adayıyla iki maç yapacaklar. Bu maçı kazanıp grubu birinci bitirirlerse ise çeyrek finalde %99 Irak ile yarı finalde de Güney Kore-Özbekistan galibi ile oynayacaklar. Eğer finale gitmek istiyorlarsa grubu birinci bitirmeleri İran açısından daha kolay yol olacak.
Kendi aralarında yaptıkları son 5 maçın 3’ünü İran kazandı. En son 2011 yılındaki Asya Kupası’nda 3-0 ile kazandılar. Bu 5 maçın hiçbirini BAE kazanamadı. Kadrolar, oyuncuların performansları, takım kurguları olarak baktığımızda İran’ın bu maçı kazanmaması için hiçbir sebep yok. Turnuvada şimdiye kadar gol yemeyen 3 takımdan biri olan İran’ın bu maçta da gol yemeden kazanacağını düşünüyorum. Maç Sonucu: 1