Kapat

406 Espanyol – Valencia Maç Yorumu, Analizi

İlk maç skoru 2-1

Espanyol’da bek Fuentes, sol açık Montanes, stoper Colotto kadroda yoklar.

Valencia’da Feghouli milli takımda, sol açık Piatti sakat, sol açık Carles Gil ve sağ açık Rodrigo da kadroda yoklar.

İlk maçı biraz hatırlatmam gerekirse; Valencia’nın evinde erken öne geçtiği 60. dakikaya kadar ise skoru korumaya yönelik bir oyun oynamayı seçtiği maçta rakip takım maçın büyük bir bölümünde rakibinden üstün bir oyun ortaya koydu. Beraberlik golünü yedikten sonra ise Valencia’nın tekrar tempo arttırıp 10 dakika içinde yapılan 3 oyuncu değişikliğiyle maçı kazandığı bir oyun vardı sahada.

Valencia evet iyi bir takım, hücum anlamında daha fazla seçeneği de var bunu kabul etmek gerek. İlk maçta son 20 dakika görev yapan forvet Paco ve Andre Gomes oyunun şeklini kısa bir sürede bile değiştirebiliyorlar. Bu maça 2-1 önde başlıyorlar. Valencia önde olduğu her maçta geriye çekilmeyi seçiyor. Sezon başında da aslında böyle oynuyorlardı ama o zaman Rodrigo, Paco ve Piatti 3’lüsü ile kontrataklarla skoru arttırmayı başaran bir takım vardı sahada. Son haftalarda ise Nuno’nun sistem değişikliğiyle daha çok iki bek Gaya ve Barragan’ın skora ve maçlara etki ettiğini görüyoruz. Bugün sahaya kadrodaki ofansif isimlerin de yokluğunda hücum bölgesinde Rodrigo De Paul ve Paco ile çıkacaklardır. 3-5-2’nin orta alan beşlisi de iki bek ve 3 orta saha oyuncusu Javi Fuego, Enzo ve Andre Gomes ya da Parejo’dan oluşabilir.

Bu noktada Espanyol’un maçı zorlayıp zorlamayacağı önem kazanacak. Espanyol aynı ilk maçta olduğu gibi bu turu isteyen bir 11’le sahaya çıkacak gibi gözüküyor. Çift forvet Sergio ve Stuani sağ açıkta Lucas, solda da Victor hücum yönünden zengin bir Espanyol takımı sahaya çıkarır. Espanyol evinde her zaman pozisyon zenginliği veren bir takım. Bugün de Valencia’yı çok zorlamalarını hatta rakip takımdan iyi de oynamalarını bekliyorum. Ancak tur için yeterli skoru elde edemeyebilirler, çünkü defansif anlamda iyi bir Valencia karşılarında olacak. Taraf bahsi açısından zor bir maç 1-1’lik skor çerçevesinde geçebilecek bir maçı izleyebileceğimizi düşünüyorum.