Kapat

702 Nymburk – Unics Kazan Maç Tahmini

sEurocup G Grubu’nda son haftaya her takım adına taşınan bir heyecan söz konusu. Bu gruptaki ihtimaller üzerine sayfamda bir yazı yayınladığımdan tekrar tekrar değinmeyeceğim.

Gruptaki ihtimallere değinmeyecek olsam da ana fikirleri maç yazısında etken olabilir. Nymburk’un gruptan çıkması adına mutlak galibiyet gerekiyor. Galibiyet de pek yeterli olmayacak ki ikili averaj durumu için dokuz sayılık, dört takımın genel averaja kalması durumunda diğer maçta olağanüstü şeyler olmaması ihtimaliyle Kazan’a karşı en az on iki sayılık galibiyet gerekiyor.

Grupta son iki maçını kazanarak bir anlamda iddiasını sürdürmeyi başaran bir Nymburk izledik. Özellikle Zenit’e karşı deplasmanda farklı aldıkları galibiyet hem genel averaj durumu adına, hem de tabi galibiyet sayıları açısından son derece değerliydi. Geçtiğimiz hafta zaten kaybetmiş olsalardı bu haftaya her hangi bir iddiaları kalmıyordu. Yine işleri çok zor gözüküyor ama en azından bir ümide sahipler.

Nymburk cephesinde genel bakış açısı, açıklamalar zaten en azından bir şeyleri kendi ellerine bıraktıklarının değerini anlatır cinsten. Bugün dokuz sayı fark veya on iki sayı fark onlar adına çok zor görünse de yine de ihtimal dahilinde. Nitekim Unics Kazan’ın Euroleague’de yaptığı hamleye rağmen sonda Nizhny Novgorod’a kaybederek elendiğini hatırlıyoruz ki kararlılık anlamında Kazan çok da üst düzey bir takım değil.

Yine de Unics Kazan genel tabloda kararlılık anlamında çok iyi bir takım olmasa da Euroleague’de karşılaştıkları durumun benzerini bir kez daha yaşamaları garip olacaktır. Bir sezonda kritik aşamada iki kötü oynanan son maç ile Avrupa mücadelelerine son vermek pek kabul edilebilir bir durum değil. Tabi takım yapısı olarak da Unics Kazan’ın kararlılığın ana faktör olduğu bir maçta rakiplerine ağır basması da çok kolay bir ihtimal olarak görülemez.

Unics Kazan kaybetse dahi belirttiğim farkların üzerinde bir mağlubiyet almazsa yine gruptan çıkma noktasında olacaktır. Kazanmaları durumunda liderlik şansları bulunuyor. Ama kazanmaları yetmez Strasbourg’un da Zenit’e kaybetmesi gerekiyor Unics Kazan’ın lider olabilmesi adına.

Unics Kazan geçtiğimiz hafta Eurocup’ta Strasbourg’a karşı iç sahada çok ağır bir mağlubiyet aldı. Strasbourg’u çok beğenirim ki Unics Kazan’ı da tam tersi şekilde sıklıkla eleştiren biriyim. Fakat aradaki kalite farkı düşünüldüğünde Kazan’ın bir de iç saha maçında bu farkı yemesi cidden sıkıntılı bir sonuç. Pashutin varken benim Kazan ile alakalı görüşlerimin olumlu hale dönmesi zaten imkansız. Takımda insanı çileden çıkaracak Bykov tarzı bir ismin yeterli olmadığı düşünülüp bir başka çileden çıkartacak cinsten sezon ortası hamlesi gerçekleştir ve Ponkrashov takıma katıldı. Böyle saçma bir transferin yanında Fischer’ın gidişi gündemdeydi ki bu çok ağır sonuçlar doğurabilirdi.

Genel olarak belirttiğim gibi Kazan’dan kararlılık beklemek başlı başına risk. Ama deplasmanlarda ilk yarıları iyi oynayan bir Kazan var ki bence bu deplasmanda da ilk yarıda handikabın üzerinde bir farkla üstünlük sağlamalarını muhtemel görüyorum. Euroleague’den son maçta elendikten sonra burada da aynı durumu yaşamamak adına işleri başından sıkı tutmaları gerekiyor. Umarım bu gerekliliğin farkında bir performans sergilerler. (İlk yarı 2)