Kapat

706 Sassari – EA Milano Maç Tahmini

Baştan belirtmem gerekir ki yazım belki Milano’ya oynamayı dahi mantıklı kılacak nitelikte olabilir ama Milano’ya yönelik bir öneri hiç içimden gelmiyor. Yıllardır en üst düzeyde varlığını sürdüren Milano iticiliği ile o yönde bir tahmini sunmam zor.

Serinin ilk iki maçı sonunda 1-1’lik eşitlik bulunuyor. İşin garibi ikinci maçta beğendiğim Sassari kaybederken, birinci maçta pek de iyi bir performans sergileyemeyen Sassari kazanmıştı. İlk maçtaki Sassari galibiyetinde en büyük pay açık ara Milano’nundu.

Sassari, İtalya’da yüksek tempo basketbol konusunda en etkin takım olarak görülür. Fakat onların genel olarak rahatlığa dayalı hücum tarzlarının yarattığı en büyük zaaflardan biri de rakibe tanınan oldukça rahat hızlı hücum şanslarıdır. Yani Sassari’nin hücum anlamında artısı gözüken şey aslında savunma anlamında da en büyük zaaflarından biri.

İlk maçta Milano ile Sassari arasında yüksek tempoda giden maçta Milano ciddi bir avantaj sahibiydi. Oyun üstünlüğü bir anlamda onların elindeydi. Son çeyrekte ne olduysa sabit mantık ile Milano tempoyu düşürme yoluna gitti. Açık sahada, yüksek tempoda üstünlük kurduklarını gördükleri Sassari karşısında düşük tempo ile maçı kontrol etme düşüncesi nasıl bir bakış açısının ürünü bilmiyorum ama onların yararına bir bakış açısı olmadığını maçın sonunda gördük.

Milano, savunma zaaflarını say say bitiremeyeceğiniz Sassari’ye son çeyrekte sadece 7 sayı atabildi. Bunu gerçekten Sassari’ye karşı başarmak başlı başına büyük marifet. Sassari, Milano’nun bir oyuncunun elinde geçen saniyeler sonucunda hiçbir sonuç doğurmayan hücumlarının kendi lehlerine yarattığı hızlı hücum şanslarını çok iyi şekilde değerlendirerek 7-20 son çeyrek skoru ile maçı kazanmayı başardı.

İkinci maçta Milano’nun maç başında daha kararlı bir görüntüsü vardı. İstediklerini daha net sahaya yansıttılar. Sete sette Samuels üzerinden dönen hücumlarda Sassari’nin sıkıntı yaşamasıyla önemli bir avantaj elde ettiler. Fakat sonrasında Sassari yine bir reaksiyonla maça dönmeyi başardı ama sürdürülebilir bir etkin performans koyamadıklarından maçı kazanan taraf Milano oldu.

Milano ile ilgili yazmaya kalksam düşüncelerim yaz yaz bitmez zaten. Kalitenin bu sene yerlerde süründüğü, kendi güçlerine yaklaşamayacak bir rakipleri bulunmayan ortamda tek görevleri şampiyonluk olan bir takım daha kötü nasıl olur bilmiyorum. Euroleague’de de etkin olamadınız ki beklenen sadece kat kat üstün olduğunuz kadronuzla size göre alt seviyede kalan takımlara karşı bir İtalya Ligi şampiyonluğu… Zaten onu kazandığınızda öyle bir algı var ki dünyanın en büyük takımı olarak tanımlanacağınız bir ortamdasınız. Ama gel gelelim hala saçma sapan haller ile sorunlar yaşıyorlar.

Bu seriyi Sassari’nin geçmesini yürekten isteyen biriyim. Ama oyun anlamında, kalite anlamında Milano’nun artılarını görmeme engel bir durum da değil bu. Bu maç özelinde ise üst tahminim var. Bu seri için yüksek baremler belirleniyor aslında ama Sassari’nin sahasında Sassari’nin de artan hücum performansı ve özgüveni ile daha yüksek skorlu bir maç olabileceğini düşünüyorum. Sonuçta Sassari’ye yönelik ekstra bir dış etken savunma anlamında değil hücum anlamında artılar kazandırıyor. Yüksek baremden kaynaklı risk taşısa da ben bu maçta yüksek skor çıkacağı düşüncesindeyim. (Üst – 168,5)