Kapat

707 Limoges – Nancy Maç Tahmini

Fransa’da ilginç sayılabilecek bir sezon daha ki yine favoriler bu kez finalde karşılaşmayı başaracaklarmış gibi duruyor. Yarı finallerde öbür tarafta Strasbourg 2-0 üstünlüğü yakalarken, Limoges da serinin geneline etki edecek olumlu algıları oluşturarak seride 1-0 öne geçmeyi başardı ve bugün ikinci maçta yine iç sahada Nancy’i konuk ediyor.

Strasbourg en uyumlu gördüğüm kadro olarak benim için en büyük şampiyonluk adayı. Ama ligin en kaliteli kadrosu olarak da Limoges’u görüyorum. Oyuna yön verecek Pooh Jeter, Jamar Smith, Leo Westerman gibi kısalar Fransa standartlarında son derece önemli bir lüks. Bunun yanında daha büyük liglerde oynamış ve hala üst seviyede rahatlıkla oynayabilecek Gelabale, Moerman gibi isimlere sahipler. Bu lig düzeyinde de önemini daha önce kanıtlamış Boungou Colo, Amagou, Ousmane Camara, Frejus Zerbo gibi yan parçalarla da son derece önemli bir kadroya sahipler.

Oyun içinde çok üst seviyeye çıktıkları anlar farkı yaratmalarını sağlıyor ama genel olarak maçın tamamına yaydıkları istikrarlı bir performans düzeylerinin olmaması en büyük sorunları. Buna rağmen kaliteleri ve rakibin durumuna göre sahip oldukları eşleşme avantajları onlar lehine olumlu sonuçları doğurabilecek faktörler.

Nancy tarafına da kısaca bakıp aslında ilk maçı biraz değerlendirmek istiyorum. Fransa’da sekizinci sıradan play-off yapan takımın ilk sıradan play-off yapan takımı elemesini sıkça görür hale gelmiştik. Geçtiğimiz yıl bu tablo biraz zarar görmüştü ki bu sezon da Strasbourg, geçtiğimiz yıl olduğu gibi sekizinci sıradan giren Chalon’u geçmeyi başarmıştı. Ama bu sezon da yedinci sıradan play-off yapan Nancy, ikinci sıradan play-off yapan ve üstelik EuroChallenge şampiyonluğu ünvanına sahip Nanterre’i ilk turda geçmeyi başardı.

Nanterre’i elemeleri çok şaşılacak bir durum değil elbette. Zaten Fransa’da denk güçlerin mücadelesinde bunlar alıştığımız durumlar ki Mykal Riley’nin sakatlığından ben Nanterre’in çok etkilendiğini düşünüyordum. Çünkü takımın genel yapısına etki eden önemli bir isim kaybedilmişti.

Nancy cephesinde değinilmesi gereken bir Kikanovic hamlesi var. Play-off adına yapılan ve son derece önemli katkılar sağlanan bir transfer oldu. Bu lig için önemli bir isim olsa da birçok anlamda yetersizlikleri dikkat çeken Randal Falker ile koca sezonu getirerek önemli bir iş başaran Nancy, Kikanovic hamlesiyle önemli bir güç kazandı. Hatta play-off döneminde zaman zaman Kikanovic – Falker ile iki uzunu bir arada oynatarak onlar adına pek de alışık olmadığımız bir durumun keyfini çıkardılar.

Nanterre’in boyalı alan savunmasında çok sert olamamasının sonuçlarından Nancy gayet iyi şekilde faydalanmıştı. Limoges da bu konuda çok sert, çok etkin bir takım olmayabilir ama ilk maçta savunma performansı anlamında önemli işler çıkardıklarını düşünüyorum. Tabi bunu maç geneline yayma anlamındaki sıkıntıları Kikanovic’in skorunda bir artış sağladı. Ama genel olarak Nancy’nin dış şutlara kaldığı anlar oldu ve Gladyr burada önemli etki yaratsa da bu maçın kazanılması anlamında yeterli bir etken olmadı.

Dış şutlara kalan, kısaların etkinliğinin önem kazandığı Nancy yapısında şüphesiz Duggins en önemli silahlardan biri. Fakat zaten pota altında Pietrus’tan yoksun Nancy bir de bu seride Duggins’i kaybetti. Duggins’in bu maçta olmaması, seri genelinde de forma giyememesi bekleniyor. Pietrus için bir oynama ihtimali söz konusu ama dış oyunculardan birinin kaybı Nancy için bu seri özelinde büyük bir sorun.

Ben ilk yarıda Limoges’un avantajlı bir skor elde edeceğini düşünüyorum. Bunu maç sonuna taşımaları da muhtemel. 1/1 olarak da kullanılabilir ama önceliğim ilk yarı 1 seçeneği. (İlk yarı 1)