Kapat

708 Çek Cumhuriyeti – Belarus Maç Tahmini

Kadın basketbolunun istikrarlı ülkelerinden biri olan Çek Cumhuriyeti, 2003’den beri her turnuvaya katılmayı başarmış durumda. 2005’de Avrupa Şampiyonası’nı kazanan ekip o tarihten sonra ev sahipliği yaptığı 2010 Dünya Şampiyonası dışında madalya yüzü göremedi. Geçen sezon Dünya Şampiyonası’nda çeyrek finale kalamadılar. 2010’dan beri Lubor Blazek takımın başında. Viteckova, basketbolu bıraktığı gibi Kulichova da sağlık sebeplerinden yok. Kulichova geçen sezon Dünya Şampiyonası’nda en skorer, Viteckova da en skorer üçüncü oyuncu olmuştu. Burgrova dışında 37 yaşındaki Bortelova da bençten gelecek olsa da tecrübesi ile katkı sağlayacak bir oyuncu. Çek ligi finallerinin en değerli oyuncusu seçilen Hanusova son maçlarda çok öne çıktı. Vesela düşük yüzdeli oynuyor. Elhotova formda.

2007 Avrupa Şampiyonası ile birlikte Belarus kadın basketbolunda beklenmeyen bir çıkış yakaladı ve 2012 Olimpiyatları dışında son 8 büyük turnuvanın 7’sinde yer aldılar. Geçen sezon ülkemizdeki Dünya Şampiyonası’nda eksiklerin etkisi ile çeyrek finale kalamadılar. Rimantas Grigas’ın yerine çok uzun yıllar görev almış 2007, 2009 ve 2011’de Avrupa Şampiyonası’nda o başarılı takımları çalıştırmış Anatoli Buyalski takımın başına geçti. Tarihlerinde ilk defa devşirme statüsünü kullandılar ve Galatasaray’da da oynamış Lindsey Harding’i kadroya kattılar. Harding de neredeyse tüm maç sahada kalıyor ve etkili oynuyor. Geçen sezon hamile olduğundan milli takımda yer almayan Verameyenka ve Kress gibi önemli oyuncular bu sezon kadroda. Bu sezon Leuchanka’nın etrafında çok fazla silah var. Uzun yıllardır ana rotasyon bir arada oynuyor.

Belarus ikinci tura 4 maçını da kazanarak geldi. En fazla sayı atan en az sayı yiyen takımlardan biriler. Ribaundlarda çok etkililer ki Çek Cumhuriyeti’nin de zaaflarından biri bu. Çek Cumhuriyeti ikinci tura galibiyet taşıyamadı ve turu geçmeleri için kalan 3 maçı kazanmaları gerekecek ki bu da pek mümkün gözükmüyor. İki takımın 2 hafta önce oynadığı hazırlık maçları çekişmeli geçmişti. Yüksek tempolu bol skorlu bir maç olmasını bekliyorum. ÜST