Kapat

713 Litvanya – Rusya Maç Tahmini

Uzun yıllardır kadın basketbolunun önemli ülkelerinden biri olan Litvanya, buna rağmen düşüşte. Son 2 Dünya Şampiyonası’na katılamadıkları gibi son Avrupa Şampiyonası’nda hayal kırıklığı yaratmışlardı. Hazırlık turnuvasında kolundan sakatlanan takımın önemli oyuncularından Giedre Paugaite yok. Ayrıca bir başka önemli oyuncu Sulciute de kişisel sebeplerden affını istemişti. Bu iki yeni gelişme takımı kötü etkilemişti. Pivot Petronyte’nin yükü çok artmıştı fakat turnuvada karşılığını veriyor. Keza Nacickaite de fazla top kaybına rağmen oyunun her alanında çok etkili oynuyor. Bu sezon Eurocup’da gösterdiği üstün performansa rağmen Pikciute ve son Şampiyona’da iyi katkı veren Kvederaviciute kadroya alınmadı. Geçen sezon eleme turnuvasında ilk tecrübesinde iyi oynayan Sniokaite dizindeki sakatlıktan yok.

Sıkıntılara rağmen Litvanya ikinci tura bir galibiyet taşıyamadı ve çeyrek finale kalmaları için 3 maçta 2 galibiyet almaları yetmeyecektir. Açık ara en fazla top kaybı yapan takımlar. Ribaundlarda en iyi ikinci ekipler. Uzun yıllar Litvanya’da kulüp takımlarını çalıştıran Mantas Sernius geçen sezon takımın başına geçmişti.

Uzun yıllar kadın basketbolunun en başta gelen ülkelerinden biri olan Rusya, son Avrupa Şampiyonası’nda dibe vurup hayal kırıklığı yaşamış ve geçen sezon Dünya Şampiyonası’na katılamamıştı. Takımın başına 2013’de eski başarılı oyuncu Anatoliy Myshkin geçmişti. Çok uzun yıllar sonra bir Avrupa Şampiyonası’na elemeleri geçerek katıldılar. Son şampiyonada oynayan Korstin artık hem Rusya hem de FIBA Avrupa Kadınlarda yönetici olarak yer alıyor. Bu sezon aday kadroda fazla genç oyuncu vardı.

Rusya’da Belyakova elemelerde en öne çıkan oyuncuları oldu ve bu turnuvada da iyi oynuyor. Tecrübeli uzun Osipova yine kadroda. Arteshina kadroda yok. Daha önce Danilochkina adı ile tanıdığımız skorer guard Elena Kirillova son turnuvada hamilelerinden yer almamıştı, bu sezon tekrar kadroda ama bu kez düşük yüzdeli oynuyor. Zhedik ağır sakatlığının ardından tedavi sürecinde olduğundan kadroda değil. Vidmer de hamileliğinin ardından dönmüş olsa da düşünülmedi.

Rusya hücum ribaundlarında etkili bir takım. Az top kaybı yapıyorlar. Rakiplerini çok düşük dış şut yüzdesinde tutuyorlar. 2 sezon sonra Epiphanny Prince bu sezon devşirme kategorisinde kullanıyorlar ve o da hücumu yönlendiriyor. Düşük profilli bir kadro ile gelmelerine rağmen eski turnuvalarda ortaya koydukları performansa benzer bir grafikleri var.

İki ekip de yüksek dış şut yüzdesi ile oynuyor. İki ekip de ribaundlarda turnuvanın en iyi takımılar. Rusya’nın ilk yarıdan farkı açıp kazanmasını bekliyorum. İY2