Kapat

749 Litvanya – Ukrayna Maç Tahmini

Basketbol ekolü olmanın ne olduğunu Litvanya son turnuvalarda önceki turnuvalardaki efsane isimlerinden yoksun olduğu kadrolara rağmen aldığı derece ile gösterdi. Son Avrupa Şampiyonası’nda final oynadıktan sonra geçen sezon Dünya Kupası’nda yarı finalde şampiyon Amerika’ya kaybettiler.Kalnietis, geçen sezon Dünya Şampiyonası öncesi sakatlanmış ve oyun kurucu problemine rağmen yarı finale kadar yükselmişlerdi. Nisan ayı başında sakatlanan Motiejunas turnuvada yer alamayacak. 5 senedir her turnuvada boy gösteren Pocius da sakatlık problemlerini mazaret gösterdi. Son Avrupa Şampiyonası’nda en iyi beşe seçilen Kleiza da geçen sezon olduğu gibi yok. Son Avrupa Şampiyonası’ndan beri Kazlauskas takımın başında.

Ukrayna’nın bu turnuvaya ev sahipliği yapması bekleniyordu fakat ülkedeki iç savaş sebebi ile turnuva başka ülkelerin ev sahipliğine verildi. 2013 Avrupa Şampiyonası’nda beklenmedik bir başarı gösterip Dünya Kupası vizesi alan ekip geçen sezon ilk kez Dünya Kupası’nda mücadele etti ve iyi bir tecrübe elde ettiler. 3 sezon boyunca takımı çalıştıran Mike Fratello, görevden ayrıldı. Takımın başına daha önce milli takımda oyuncu olarak Avrupa Şampiyonası’nda da yer almış Yevgen Murzin geçti. Kulüp takımında da onun yardımcılığını yapan daha önce FB’de oynamış Oleksandr Lokmanchuk da milli takımın yeni asistan koçlarından biri oldu. Son şampiyonalarda takımı sırtlayan devşirme guard Pooh Jeter bu sezon yok. Jerome Randle, bu sezon devşirme statüsünde oynayacak. Fesenko takımın en öne çıkan oyuncusu. Gladyr, Lishchuk, Pecherov, Len ve Kravtsov gibi tanınmış öne çıkan oyuncular çeşitli sebeplerden dolayı yok.

Litvanya hazırlık döneminde şaşırtıcı şekilde kuvvetli takımlara karşı hücumda çok tıkandı. Litvanya net favori tabi fakat bir gün sonrasında Baltık derbisinde ev sahibi Letonya ile oynayacaklar ve rotasyona gitmeleri muhtemel. Bu açıdan Ukrayna’nın handikapta kalabileceğini tahmin ediyorum. TAHMİNİM MS2