Kapat

840 İspanya – Litvanya Maç Tahmini

İspanya, ağırlıklı olarak 35 yaşındaki Pau Gasol’a bağlı bir şekilde yarı finale gelmesi ve karşısında da ev sahibi Fransa’nın olması ile yolun sonu gibi düşünülüyordu. Nitekim üçüncü çeyreğin sonunda 11 sayı geridelerdi fakat ardından tarihin en epik performanslarından biri ile uzatmada kazandılar. Gasol 40 sayı 11 ribaund ile oynadı ve 14 sene sonra bir Avrupa Şampiyonası’ndaki en yüksek skoru üretmiş oldu. Çok düşük dış şut yüzdesi ile oynamaalrı dışında Mirotic önceki maçlarda olduğu gibi Gasol’a katkı veremese ve Rudy de sakatlığı sonrası devreye giremese de sorun olmadı. Rodriguez rakibe çok zorluk çıkardı ve çok iyi bir maç çıkardı. Geçen sezon Dünya Kupası’nda sahalarında kaybettikleri maçta ribaundlarda ezilmişlerdi.
Son Avrupa Şampiyonası’nda sürpriz bir şekilde final oynayan Litvanya’nın birçok kuvvetli neredeyse tam kadro ile gelen takımların yer aldığı bu turnuvada şansı düşük gözüküyordu. Nitekim ilk turda zayıf takımlara karşı da çok kötü bir grafik sergilemişlerdi. Fakat çeyrek finalde İtalya’yı uzatmada geçen ekip yarı finalde de turnuvanın en iyi basketbolunu oynayan takımı Sırbistan’ı çok düşük şut yüzdesinde tutup devirdi. Çok düşük üçlük yüzdesi ile oynayıp 20 top kaybı yaparak kazanmalarını koç Kazlauskas da yaptığı açıklamada hayal olduğunu belirtti. Ribaundlarda rakibe üstünlük kurdular. Kalnietis 9 asist yapsa da 8 top kaybı yaptı.

2003’deki Avrupa Şampiyonası’nda da iki takım finalde karşılaşmış ve Litvanya rakibini devirmişti. Düşük skorlu sert bir maç olmasını bekliyorum. İspanya’nın da altın madalyayı almasını bekliyorum. Tahminim ALT